DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Všesmerova antena v pasme 70cm a PMR

Pětiosmina pro 70 cm a PMR

Všichni, kdo vlastníte ruční radiostanici na 70 cm budete se mnou souhlasit, že „pendrek“ stojí za pendrek. Já osobně mám ALINCO DJ-F4, chodívala pěkně, byl jsem moc spokojený, pokud jsem měl na dohled z domu převaděč na Cukráku. Pak ale došlo k dvěma prekérním situacím – předně převaděč je zrušen, a co hůře – přítel, který si staničku ode mne zapůjčil na dovolenou, ji zaklíčoval bez antény. Jistě všichni tušíte, co následovalo – konec odešel do věčných lovišť. Po zjištění, že nový integráč stojí malinko víc, než celá stanice, jsem si řekl, že výkon (10 mW z budiče) doženu jinou anténou. Pro cesty jsem použil hrábě dle http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/ant_433.htm a byl jsem spokojen. Ale člověk je tvor zvláštní a chce stále něco jiného, třeba všesměrovou anténu, aby se nemusel vrtět na všechny strany. Poměrně osvědčené antény na CB jsou pětiosminy, což to zkusit taky? Snadná výroba, za hodinku či dvě je hotová, a jak bylo zjištěno – dokáže konkurovat i profesionálním stacionárním anténám. 

Základní provedení vypadá asi takto:

                  Obrázek 1 – princip antény

Základem je konektor (doporučoval bych něco lepšího než PL, ale v nouzi čert i mouchy lapá, konec konců letadla MIG mají radiovýškoměr také na 70 cm, a používají Péelky s jemným závitem. Prostě použijte nejlépe ten, který máte po ruce). Ke konektoru je maticí upevněn plechový úhelník, kterým anténu upevníme ke stožárku a do otvorů, sloužících k přišroubování konektoru na panel, připájíme radiály. Nejprve je volíme poněkud delší, než je dále uvedeno, a po sestavení antény jimi upravíme PSV 

                                                         Obrázek 2 – detail cívky

Provedení radiál a cívky je zřejmé z obrázku 2, celkový pohled na připravenou anténu je na obrázku 3. Pro radiály a zářič použijeme měděný vodič o průřezu 2,5 až 4 mm2, pokud se nebojíme koroze, tak může být i ocelový průměru kolem 2 mm. Cívka je navinuta na průměru 5 mm a má 5 závitů na délce kolem 15 mm (definitivní délka se při ladění poněkud zvětší), vinuto závity těsně vedle sebe. Jeden konec cívky představuje zářič, a druhý o délce 20 mm připájíme k středu konektoru

                                  Obrázek 3 – celkový pohled na anténu

V případě, že bychom tuto anténu chtěli použít na PMR (pozor na předpisy), její rozměry poněkud zkrátíme, zářič bude mít délku 416 mm a radiály 160 mm.


Než přistoupíme k závěrečným krokům, tedy k ladění antény, umístíme ji tam, kde ji budeme používat (balkon, parapet, půda, atd), na volné místo, tak, aby v jejím okolí nebyly žádné předměty, zvláště ne vodivé, které by mohly parametry antény nepříznivě ovlivňovat. Z bezpečnostních důvodů zapneme vysílač na co nejmenší výkon (u mne to ani jinak nejde) a zkontrolujeme PSV, pravděpodobně se bude pohybovat v rozmezí 1,5 až 3. Nožem, který zařízneme mezi závity cívky ji pomalu roztahujeme, dokud nedocílíme co možná nejlepšího PSV, tedy 1,0.


Přes hotovou anténu doporučuji navléknout uzavřenou PVC trubku dle obrázku 1 k ochraně proti povětrnostním vlivům a řádně ji přilepit tavnou pistolí. No a končíme tím, že anténu otestujeme pořádnými dálkovými spojeníčky….


Na slyšenou na pásmu!

Testováno podle SP6PZR, http://pmr446.com

ČERPANO ZO STRANOK (ok1ike)